„Standarde pentru Baia Mare – incluziune și integrare fӑrӑ discriminare” – POCU/18/4/1/101688

Obiectivul general al proiectului este: creșterea calitӑții vieții în comunitatea marginalizatӑ în care existӑ populație aparținând minoritӑții rome stabilitӑ ca arie de implementare, prin furnizarea de intervenție integratӑ în corespondențӑ cu nevoile individuale și ale gospodӑriei din care fac parte, pentru 800 de persoane aflate în risc de sӑrӑcie și excluziune socialӑ, adulți și copii.

Principalele activități  ale proiectului: Activitatea 1. Crearea premiselor de implicare a comunitӑții în activitӑțile proiectului prin atragerea de voluntari pentru dezvoltarea unei atitudini proactive și nediscriminatorii la nivelul acesteia fațӑ de persoanele aflate în risc de sӑrӑcie și excluziune socialӑ; Activitatea 2. Campanie continuӑ cu scopul implicӑrii active a comunitӑții marginalizate rome în activitӑțile proiectului; Activitatea 3. Furnizarea de sprijin direct pentru creșterea participӑrii la educație a celor 230 de copii aflați în risc de sӑrӑcie și excluziune socialӑ recrutați în grupul țintӑ; Activitatea 4. Furnizarea de sprijin direct pentru îmbunӑtӑțirea nivelului și calitӑții educației la 230 copii și 45 adulți din grupul ținta; Activitatea 5. Creșterea competențelor profesionale la 330 persoane din grupul țintӑ, din care 40% persoane de etnie romӑ și 40% femei, prin participarea la formare profesionalӑ și programe de ucenicie; Activitatea 6. Furnizarea de sprijin prin mӑsuri de ocupare la 450 persoane din grupul țintӑ apte de muncӑ pentru accesarea pieței muncii; Activitatea 7. Furnizarea de sprijin pentru înființarea și funcționarea a 40 de initiațive antreprenoriale generate de 40 de persoane din grupul țintӑ; Activitatea 8. Furnizarea de sprijin concret pentru îmbunӑtӑțirea condițiilor de locuit la 150 de gospodӑrii în care locuiesc persoane din GT; Activitatea 9. Furnizarea de servicii medicale, inclusiv stomatologice și socio-medicale adresate întregului grup țintӑ; Activitatea 10. Furnizarea de servicii sociale de clarificare a unor aspecte legale și îmbunӑtӑțirea mediului intrafamilial.

Parteneri :

• Primăria Municipiukui Baia Mare